Yerli Üretim Logosu Nedir? Nasıl Kullanılır?
Yerli Üretim Logosu, Ticaret Bakanlığı’nın getirmiş olduğu yeni düzenleme ile birlikte Türkiye’de üretilen ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu olan ibaredir. Bu logonun amacı Türkiye’de üretilen ürünlerin ön plana çıkarılmasını sağlama ve bu sayede de Türk ekonomisinin gelişimine katkı sağlanmasıdır. Kullanılacak olan logo yönetmelik ile belirlenmiş olup bu yönetmelik dışında kullanılması kısıtlanmıştır.

Yerli Üretim Logosu Hangi Ürünleri Kapsayacak?
Üretimi Türkiye’de yapılan tüm ürünler, hammaddesi ve firmanın menşeinden bağımsız olarak Yerli Üretim Logosu kullanmak zorunda. Örneğin, Romanya menşeiyle bir firma hammaddesini dahi dışarıdan getirdiği bir ürünün eğer üretimini Türkiye’de yapıyor ise Yerli Üretim Logosu kullanması gerekiyor. Bu sayede tüketiciler hangi ürünlerin Türkiye’de üretilerek ekonomiye katkı yaptıklarını görebilecek ve satın alma tercihlerini bu yönde yapabilecekler.

Yerli Üretim Logosunun Kullanımı
Yapılan açıklamaya göre, Yerli Üretim Logosu sadece etiket, tarife ve fiyat listeleri için geçerli olacak, şimdilik ambalajlarda kullanımını kapsamayacak. Bu alanlarda kullanımı da yine Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen koşullarda gerçekleşecek. Belirlenen koşullar ise şöyle;

  • Yerli Üretim Logosu, belirtilen alanlar üzerinde açık, anlaşılır ve okunaklı bir şekilde yerleştirilmelidir.
  • Yerli Üretim Logosu, orijinal renkleriyle ve tüketicilerin kolayca görebileceği şekilde kullanılmalıdır.
  • Yerli Üretim Logosu, Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan kurumsal kimlik dosyası çerçevesinde kullanılmalıdır.

Türkiye’de üretilen ürünler için kullanılacak olan logonun kullanımı Ticaret Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan Yerli Üretim Logosu Kurumsal Kimlik Kılavuzu’nda belirtilmiştir.